BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Indija šalje svoju prvu kosmičku misiju sa ljudskom posadom 2022. godine

Indija šalje svoju prvu kosmičku misiju sa ljudskom posadom 2022. godine
29.08.2018. god.

Indija očekuje da će potrošiti manje od sto milijardi rupija, odnosno 1,43 milijarde dolara, na svoju prvu kosmičku misiju s ljudskom posadom, koju planira da pošalje do 2022. godine, objavile su danas indijske vlasti, uz nagoveštaj da će taj poduhvat verovatno biti jeftiniji od sličnih projekata SAD i Kine.
 
Indija neguje reputaciju kosmičke sile sa ne tako velikim rashodima na tom planu, nakon što je 2014. godine poslala na Mars misiju bez posade, što ju je koštalo 74 miliona dolara, navodi Rojters.

To je, primećuje britanska agencija, manje u poređenju s budžetom holivudskog filma „Gravitacija“, čija je radnja smeštena u kosmosu ili pak sa sumom od 671 miliona dolara, koliko je američka kosmička agencija NASA potrošila na svoju misiju na Mars MAVEN.

Indijska misija s posadom, koju je ovog meseca najavio premijer Narendra Modi, a koju će predvoditi Indijska organizacija za istraživanje kosmosa (ISRO), imaće za cilj slanje tročlane posade u svemir na pet do sedam dana, brodom koji će biti postavljen u nisku Zemljinu orbitu, saopštile su indijske vlasti.

U misiji će učestvovati i privatne agencije, a ISRO bi mogla da razmotri i mogućnost saradnje s kosmičkim agencijama iz „prijateljskih zemalja sa naprednim kosmičkim programima“, navodi se u saopštenju.    

Tanjug
 


  • Izvor
  • foto: © NASA / Alexander Gerst/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Ostale novosti iz rubrike »